Kategoriler

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muzun Faydaları

Muzun faydaları saymakla bitmez ama iki muzun faydası sizleri şaşırtacak nitelikte. Her derde deva olan muz, anlık ve sürekli olarak enerji sağlıyor.

Yapılan araştırmalar ise 2 tane muz yenildiği takdirde insana 90 dakikalık yorucu bir antrenmana yetecek miktarda enerji verdiğini gösteriyor.

Tabi ki fazla miktarda yenilen muzun da kilo aldıracağınız söylemeden geçmeyelim. Muz, bünyesinde sakaroz, fruktoz ve glikoz olmak üzere 3 doğal şekeri de barındırıyor.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Depresyon

Yapılan araştırmalar, depresyonda olan hastaların muz yedikten sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini ortaya koymuştur. Muzda bulunan triptofan rahatlamayı sağlayan serotonin hormonunun üretilmesini sağlıyor.

Muzun Faydaları Nelerdir

Kansızlık

Muz, demir açısından oldukça zengindir. Hemoglobin üretilmesine katkıda bulunan muz, kansızlığın giderilmesinde büyük rol oynuyor.

Kan Basıncı

Muz, potasyum açısından zengin bir meyvedir. Bu nedenle kan basıncını düşürür. Ayrıca yapılan araştırmalar, muzun felci büyük ölçüde engellediğini de ortaya koyuyor.

Kabızlık

Muz lif bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bağırsak hareketlerini normalleştirerek kabızlığı önler.

ZAYIFLATAN MUCİZE İÇİN TIKLAYIN

Sinir Sistemi

B vitamini bakımından zengin olan muz, sinir sisteminin sakinleşmesine yardımcı olur.

Mide Ekşimesi

Vücutta doğal bir antiasit etkisi yaratan muz, mideyi rahatlatır.

Sinek Isırığı

Genelde yaz aylarında başımız sineklerle sıkıntıya girer. Muz, sinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntı ve şişliği ortadan kaldırmada etkilidir. Sinek ısırığı olan yere muz kabuğu sürün.

Ülser

Muz, fazla asidi notralize ederek mideyi sarar ve tahriş olmasını engeller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: