Kategoriler

Mayasız Yoğurt Yapımı

mayasız yoğurt yapımı

Eğer evde yoğurt mayalayacak mayanız yoksa mayasız yoğurt yapımı adlı yazımızı okuduktan sonra yine de taş gibi yoğurt yapabilirsiniz.

Yoğurt Mayalarken Püf Noktaları ve Önemli Bilgiler

Tarifte ısıyı anlamak için parmağımızı daldırıyoruz, aslında benim termometrem var ama çoğunluğun olmadığı için böyle yapıyorum. Parmağınız deterjansız, kolonyasız, temiz olmalı.

Bir de şunu söylemek istiyorum, fırın içine koyup mayalarsanız daha garantili olur. Sanırım dışarıda üzerini sarıp soğumaya bırakınca çabuk soğuyor ve tutmayabiliyor. Yorumlardan böyle bir sonuca vardım.

Yoğurdu küçük kavanozlarda mayalarsanız her zaman daha sert, taş gibi yoğurtlar elde edersiniz.

Mayasız Yoğurt Yapımı için Gerekli Malzemeler

  • 3 litre çiğ süt
  • Yarım tatlı kaşığı tuzsuz tereyağ

Mayasız Yoğurt Yapımı

İlk olarak sütü bir tülbent yardımıyla süzdürerek tertemiz bir hale getirelim.

yoğurt mayalama

Tencereye aldığımız sütü ara ara kepçeyle havalandırarak kaynatalım. Bu şekilde içerisindeki su buharı çıkacak ve yoğurdu daha koyu hale getirecektir.

Kaynayan sütün altı kısılıp 20 dakika da kaynatalım. Eğer daha yoğun kıvamlı bir yoğurt elde etmek isterseniz 30 dakika kaynatabilirsiniz.

yoğurt mayalama sıcaklığı

Sürenin sonunda sütü ocaktan alıp ılımaya bırakalım. Termometreniz varsa 40 – 42 derece sıcaklıkta olması gerekiyor. Yoksa serçe parmağınızı süte daldırıp 7’ye kadar saydığınızda sıcaklığın elinizi hafif rahatsız etmesi gerekiyor.

Yoğurdu hazırlayacağımız borcama tereyağı alalım. 1 adette 500 ml kavanoz kullandım. Ona da yarım çay kaşığından biraz fazla tereyağ ekledim.

mayasız taş gibi yoğurt mayalama

Şimdi 40 – 42 derecedeki sütten borcama ve kavanoza biraz ekleyip karıştırarak yağın erimesini sağlayalım. Ardından kalan sütü de paylaştıralım ve karıştıralım.

Şimdi yoğurtlarımız mayalanmaya hazır. Kavanozun kapağını üzerine koydum. Borcamın üzerine de tel süzgeç yerleştirip onun üzerine de sütün buharının yoğurdu nemlendirmemesi için havlu peçete koydum.

mayasız yoğurt nasıl yapılır

Bu aşamadan sonra da üzerlerini bir bezle kapatıp en az 5 – 6 saat mayalamaya bırakalım. Ama ben hiç çalıştırmadığım soğuk fırında mayalıyorum. Kendi ısısı ile bir buhar oluşturuyor ve daha güzel yapıyor.

Tutan yoğurdu hemen buzdolabına kaldırıp üzeri açık bir şekilde soğumaya bırakıyorum. Tamamen soğuduktan sonra üzerini kapatarak muhafaza ediyorum.

mayasız yoğurt yapımı

Mayasız yoğurt yapımı işte bu kadar basit. Bu enfes tarif ve çok daha fazlası için Huzurlu Mutfak Youtube Kanalı‘na abone olmayı unutmayalım.

Kategori:
Çeşitli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: