Kategoriler

Kuru İncir Faydaları ve 3 Çeşit İncir Kürü Tarifi

kuru incir faydaları

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlundan, Kan Yapıcı, Öksürük-Astım-Bronşit ve Hamilelik için 3 çeşit kuru incir kürü.. Sabah Aç karnına içiliyor unutmayın..

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hocamıza ait 3 farklı kuru incir kürünü bir araya getirdik.

Kuru incir, içinde bol miktarda bulunan protein, vitamin ve mineraller sayesinde hücrelerin hızlı yenilenmesini sağlayarak; özellikle soğuk algınlığı, halsizlik, grip – nezle gibi hastalıkları tedavi eder. Ayrıca kuru incir lifli ve posalı yapıda olması sebebiyle bağırsakları düzenli çalıştırır. İşte uzmanlar tarafından kanıtlanmış kuru incirin faydaları…

Şifa Deposu Kuru İncirin Faydaları

Lifli yapıya sahip kuru incir içerisinde bulunan kalsiyum, fosfor, B1 – B2 vitaminleri ve magnezyum sayesinde kolesterol düzenleyici etki gösterir.

Düzenli olarak kuru incir tüketimi sonucunda ciltte pürüzsüzlük ve parlaklık görülecektir.

Kemik ve diş sağlığımız için kuru incir oldukça önemli bir role sahiptir. Yüksek oranda kalsiyum ve fosfor içeren kuru incir diş ve kemikler için yapıcı – güçlendirici etkiye sahiptir.

Meyveler arasında en fazla mineral içeren meyve incirdir. Dolayısıyla kuru incirde sağlığımız için faydalı olan bol miktarda mineral bulunur.

Bronşit, astım ve öksürük gibi hastalıklarda kuru incirin tedavi edici özelliği fazladır. Bu madde, kuru incirin faydaları arasında en bilinen ve etki oranı yüksek olan özelliğidir.

kuru incir kürü faydaları

Omega-3 ve omega-6 yağları içeren kuru incir, bağışıklı sistemini güçlendirmede ve damar sağlığını korumada etkilidir. Ayrıca omega yağları; kalp, sinir sistemi ve beyin fonksiyonları için oldukça yararlıdır.

Herkesin bildiği üzere müshil gibi etki gösteren incir kabızlık sorununa çare olur. Kuru incirin faydaları arasında en çok tercih edilen özelliği kabızlık problemine çare olmasıdır.

Kan şekeri düşüklüğüne karşı kuru incir atıştırmalık olarak doğal ve sağlıklı bir besindir.

Yukarıda kuru incirin faydaları ile ilgili başlıca bilgilerden bahsettik. Şimdi Prof. Saraçoğlu hocamıza ait olan incir kürü tariflerine bakalım;

kuru incir kürü

İbrahim Saraçoğlu “Alternatif Tıp Yöntemleri” 3 Farklı İncir Kürü Tarifleri

1. Kür – Kan Yapıcı Kuru İncir Kürü

Öncelikle yarım litre kaynayan suya 9 – 10 adet kuru incir ekleyiniz. Ekledikten sonra ağzını kapatarak 7-8 dakika kadar kaynatın. 7-8 dakika kaynamasının ardından ocağın altını kapatarak ılık hale gelmesini bekleyin. Ilımasının ardından süzülür. Gün içinde 2 veya 3 kez öğünlerden 20 dakika önce yani aç karnına içiniz.

Kan Yapan İncir Kürünün Uygulanışı;

Kan yapıcı incir kürünü 21 gün uyguladıktan sonra 7 gün ara verilir ve bu aradan sonra 21 gün daha kür uygulanır. Toplam 42 gün uyguladıktan sonra kür sonlandırılır. Kan yapıcı incir kürü her defasında taze olarak hazırlanmalıdır.

2. Kür – Hamile kalmayı kolaylaştıran ve yumurta çatlatıcı kuru incir kürü

Hamile kalmak için yapılan incir kürü; Öncelikle 1 litre kaynayan suya 15 adet kuru incir ekleyiniz. Ekledikten sonra 20 dakika daha kaynamaya bırakın. Bu şekilde 20 dakika kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır ve ılımaya bırakılır. Ardından süzülerek gün içerisinde 2 veya 3 kez öğünlerden önce aç karnına içilir.

Hamilelik için yapılan incir kürünün uygulanışı;

Hazırlamış olduğunuz bu kür 25 gün boyunca düzenli olarak içilir. Ardından 7 gün ara verilir. Aranın ardından tekrar 25 gün daha kür içilir. Toplam olarak 7 gün ara hariç olmak üzere 50 gün kür uygulanır. İncir kürü her gün taze olarak hazırlanmalıdır.

kuru incir

Not: Prolaktin yüksekliği olanlara incir kürü tavsiye edilmez.

3. Kür – Öksürük, Astım ve bronşit için yapılan kuru incir kürü

2 adet kuru inciri saf doğal zeytinyağında 1 gece bekletin. Zeytinyağında 1 gün bekletilmiş kuru inciri sabah aç karnına tüketin. Tükettikten sonra yeniden içerisinde zeytinyağı bulunan kaba 2 adet kuru incir koyun. Ertesi gün de bu incirleri yiyerek, bu şekilde yaklaşık 6 ay devam edilir. Ancak hiç ara vermemeniz gerekiyor. Yani 6 ay boyunca her gün sabahları aç karnına 24 saat zeytinyağında beklemiş 2 adet kuru incir yemeniz gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: