Kategoriler

Karbonatın 9 Mucizevi Etkisi

Karbonatın Etkileri Nelerdir?

Ev hanımları olarak en çok kullanılan malzemelerden birisi de karbonattır. Hamur işlerinde hamurumuzun kabarması ve daha lezzetli olması için kullandığımız karbonatın daha önce belki de hiç duymadığınız mucizevi 9 etkisini bu yazımızda bulacaksınız.

Karbonatın Bilinmeyen Mucizevi Etkileri

  • Çamaşırların ve çamaşır makinesinin temizlenmesi için oldukça öneme sahip olan karbonat, direk olarak çamaşırların üzerine uygulandığında ya da çamaşır makinenizin içerisine koyulduğunda hem daha yumuşak hem de daha beyaz, temiz olmasına yardımcı olur. Gömleklerin yakaları ve manşetlerindeki lekelerden şikayetçiyseniz bembeyaz bir görünüm için karbonatı denemelisiniz.
  • Mutfakta farklı alanlarda karbonatı temizlik maddesi olarak kullanabilirsiniz. Zamanla kirlenen ve koku yapan mikrodalga, buzdolabı, gıda dolabı gibi eşyaları ıslak, temiz bir sünger yardımı ile karbonatla temizleyebilirsiniz. Ocak üzerinde yeni oluşan yağ lekeleri ve tahta zemin üzerindeki lekeleri de temizleme özelliği vardır.
  • Doğal bir temizlik maddesi olma özelliği ile gümüş, altın takılar ve farklı yüzeylerin temizlenmesinde karbonatlı su kullanılabilir. Bunun için bir miktar su ve karbonatı sprey şişe içine koyup sünger ya da bez ile istediğiniz yüzeyi temizleyebilirsiniz.

Karbonatın Bilinmeyen Etkileri

  • Karbonat temizliğin yanında iyi bir koku gidericidir. Bunun için bir miktar karbonat ve suyu su bardağında karıştırın ve odanızın bir köşesine koyun. Bu şekilde odada oluşan kötü kokuları giderir.
  • Hamur işlerinde kullanılan karbonat başka gıdalar için de kullanılabilir. Örneğin karbonatın renginin daha beyaz olması, yemeklerde oluşan sirke kokusu ve patates püresini kabartması, besinlerde karbonatın diğer etkileridir.
  • Su çiçeği hastalığının kaşıntılarını hafifletir. Şişlik ve hazımsızlığı azaltmak için karbonatlı su tüketilebilir.
  • Ağız ve diş sağlığı için karbonat kullanmak en doğal çözümlerden biridir. Diş eti kanamaları, diş çürümeleri, ağız kokusu gibi farklı diş sorunlarının çözümünde idealdir.
  • Cilt ve saç bakımı için karbonatı kullanabilirsiniz. Sivilce izleri, saç kepeklenmesi ve farklı cilt lekelerinde maske olarak kullanılabilir.
  • Acil durumlarda yangın söndürmek için kullanılabilir. Ayrıca pudra şekeri ile birlikte karıştırıp karınca zehiri hazırlayabilirsiniz.

Evet yazımızda gördüğünüz üzere karbonatın bir çok önemli etkisi bulunmaktadır. Sizler de bildiğiniz faydaları ve zararları yorum kısmından bizlerle ve takipçilerimizle paylaşabilirsiniz. Sevgiyle kalın..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: