Kategoriler

Evde Nar Ekşisi Yapımı

evde nar ekşisi yapımı

Merhaba sevgili takipçilerimiz, bugün sizler için evde nar ekşisi yapımı ve püf noktalarını hazırladık. Mis gibi tamamen doğal nar ekşisi yapımı hiçte zor değil.

Evde Nar Ekşisi Yapımı

Nar ekşisi yapımı için ihtiyacımız olan tek şey nar. Herhangi başka bir şey gerekmiyor. Ben 7 kg nardan 3 kg nar ekşisi elde ettim.

Nar ekşisi yapımı için nar tanelerini ayıklıyoruz. Kolayca ayıklamak için fotoğrafta gördüğünüz gibi narın kenarlarından kesikler atıp tahta kaşıkla arkasından hızlıca vurun.

nar ayıklama

Nar tanelerini ayıkladıktan sonra suyunu çıkarmak için elde sıkmaya ya da çuvala koyup ezmeye gerek yok. Blender yardımı ile etrafa sıçramaması için en düşük ayarında narların suyunu çıkarıyoruz.

nar suyu çıkarma

Narları tamamen ezdikten sonra blenderın hızını yükseltip dairesel hareketler yaparak 30 – 40 saniye kadar daha çalıştıralım.

Sularını sıktığımız narları çelik süzgeç yardımı ile süzdürerek çekirdeklerinden ayırıyoruz. Süzgeçte kalan çekirdekleri de elimizle sıkarak iyice suyunun çıkmasını sağlıyoruz.

Daha sonra elde ettiğimiz suyu da daha ince elekten 2 defa geçirerek posasından kurtuluyoruz. Eğer bu posayı ayırmazsak nar ekşisinde yanıklık hissederseniz. Mutlaka en az 2 kere süzdürüyoruz.

Nar suyumuzu uygun bir tencereye alıp ocağın altına alıp kaynatıyoruz. Kaynamaya başlayınca ocağın en büyük gözünde en kısık ayarda pişmeye bırakıyoruz.

Üzerinde oluşan köpükleri de bir kaşık yardımı ile alıyoruz. Ara ara da tahta kaşık yardımıyla karıştıyoruz.

nar ekşisi yapımı

Nar ekşimizin olduğunu nasıl anlayacağız derseniz üzerinde küçük küçük kabarcıklar olması gerekiyor. Küçük gözlerin iyice yoğunlaşması gerekiyor. Yaklaşık 4 saat kaynatıyoruz.

Daha sonra ocağın altını kapatıyoruz ve biraz soğumasını bekliyoruz. Ardından nar ekşimizi şişelere doldurarak kullanıma hazır hale getirip buzdolabına kaldırıyoruz.

Evde nar ekşisi yapımı işte bu kadar kolay. Bu harika tarif Youtube Çiçekli Mutfağım hesabına teşekkür ederiz.

Evde Nar Ekşisi Yapımı Videolu Tarif

Nar Ekşisi Yapımı Püf Noktaları

Kaynarken tencerenin kenarını da ara ara toplayın ki yanık kokusu olmasın

Blender çok düşük ayarda olmalıdır, narlar sizi yönlendirecek zaten. Çorba yapar gibi çok yüksek derecede olmayacak.

Lütfen kontrollü olun, tenceredeki nar suyu miktarına göre nar ekşisi olma süresi artabilir veya azalabilir.

Narlar ekşi olmalıdır.

Miktar ne olursa olsun, nar ekşisinin olduğunu anlamak için nar tencerede 3’te 1 oranında azaldığında küçük küçük baloncuklar oluşacaktır, altını kapatabilirsiniz.

Nar Ekşinizin Olup Olmadığını Test Edin

Çok az miktarda çay tabağına biraz nar ekşisi koyup buz dolabına koyun kıvamını test edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: