Kategoriler

Dışı Çıtır Çıtır İçi Yumuşacık Ekmek Tarifi

brötchen mini ekmek tarifi

Tamamen evde olan malzemelerle hazırladığım bu ekmekciklerin (Brötchen), hazırlarından hiçbir farkı yok.

Çıtırlığı, yumuşaklığı, kısacası dokusu, fırından alınan ekmeklerle aynı. Ekmek fırınını evinize getirdik.

Şimdi brötchen yani küçük ekmekler yapımı için gerekli malzemelerimize göz atalım ve tarife geçelim.

Malzeme Listesi

  • 1 kg un
  • 600 ml ılık su (gerekirse az daha eklenebilir)
  • 2 silme yemek kaşığı tuz
  • 1 paket yaş maya

Dışı Çıtır Çıtır İçi Yumuşacık Ekmek Tarifi

Su ve maya karıştırma kabına alınır. Maya eriyene kadar karıştırılır. Un ve tuz ilavesiyle birlikte kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğrulur.(Gerekirse, hamur sert olursa, biraz daha su ilave edebilirsiniz.)

Yoğrulan hamur üzeri kapatılıp ılık bir ortamda bir saat kadar dinlendirilir. Süre sonunda hamurun havası alınır ve istenilen büyüklükte bezelere ayrılır.

Her beze kenarlardan içeriye doğru katlanarak kat oluşturulur. Kenarlardan, yani her kenardan, birkaç kat ortaya doğru katlama yapılır. Bu işlem ekmek yapımında çok önemlidir.

Daha sonra ekmek formu verilir. Pişirme kağıdı serilmiş fırın teli üzerine şekil verilmiş hamurlar dizilir. Üzeri örtülerek tekrar 15 – 20 dakika dinlendirilir.

Süre sonunda keskin bir bıçakla ortalarına baştan sona çizik atılır. Fırın 240 derece alt üst fansız ayar fırında önceden ısıtılır.

Fırının en alt bölmesine ekmek hamurları koyulur. Fırının zemin kısmına yarım bardak su serpilir. (Korkmayın su dışarı akmaz veya fırına dayanıklı bir kaba su koyup direk fırına da koyabilirsiniz. Bu işlem ekmeklerin kurumasını engelliyor.)

Ekmekler en alt bölmede altın sarısı olana kadar yaklaşık 25 dakika pişirilir. Çıtır çıtır ekmekcikler servise hazırdır.

Çıtır Mini Ekmekler Videolu Tarif

Bu enfes çıtır ekmekler ve çok daha fazla videolu yemek tarifleri için Semirayın Lezzet Gemisi Ergün Youtube Kanalı‘na abone olmayı unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: