Kategoriler

Buzlukta Kışlık Patlıcan Nasıl Saklanır?

buzlukta kışlık patlıcan nasıl saklanır

Yağda kızartmadan fırında az yağlı, çok amaçlı buzlukta saklamalık patlıcan ile karşınızdayız. Peki ama patlıcan buzlukta nasıl saklanır, buzluğa atmadan önce ne yapmalı?

Önce patlıcanları yıkayıp kuruluyoruz ve ardından alacalı olarak soyuyoruz. Bu esnada hızlı hareket edin ve asla suya, tuzlu suya koymayın. Sünger gibi olduğu için asla suya koyup su çektirmem. Patlıcanları musakkalık ya da iri küpler halinde dilimliyoruz. Tepsiyi ister fırça ile yağlayın, isterseniz yağlı kağıt sererek işinizi daha da kolaylaştırın.

buzluk için patlıcan

Dilimlediğimiz patlıcanları tepsiye dizip fırça ile üzerlerine bolca yağ sürüyoruz. Fırını 250 derecede ısıtıyoruz ve tepsiyi fırına verip kontrollü bir şekilde biraz kızarmasını sağlıyoruz.

Ardından fırından çıkardığımız patlıcanların soğumasını bekliyoruz ve buzdolabı poşetlerine paylaştırarak saklamak üzere buzluğa atıyoruz. Buzluktan çıkarıp çözüldükten sonra dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

kışlık yemeklik patlıcan

Dondurucudan çıkartıp salındıktan sonra ister üzerine sarımsaklı yoğurtlu, ister domates soslu isterseniz de şakşuka yaparak tüketebilirsiniz.

Ben genelde fırın yemeklerinde, patlıcan oturtma vs. yaparken kullanıyorum. Çok rahatlık olduğunu söyleyebilirim.

Kışın hormonlu ve yüksek fiyatlı sebzeleri almaktansa yazın tazecik yaparak buzlukta saklamak çok fayda sağlıyor. Buzluğa patlıcan koymanın yanlış olduğu kulaktan dolma bir bilgidir. İnternette de araştırdım, buzluğa patlıcan koymanın zararlı olduğuna dair hiç bir yazıya rastlamadım. Ben kesinlikle her sene yapar, koyarım.

Buzluk için Karnıyarıklık Patlıcan

Normalde patlıcanları bütün halde kızartmaya kalksak 1 su bardağı yağ ile 1 kg zar zor kızarırken bu şekilde 1 su bardağı yağ ile 3 kg patlıcan rahatlıkla oldu.

kışlık karnıyarıklık patlıcan

Patlıcanlar yıkanıp kurulandıktan sonra alacalı olarak soyulur. Bu esnada hızlı hareket edin ki patlıcanlar kararmasın. Patlıcanları asla suya koymuyoruz ki daha fazla su çekmesin. Bir kaba yağ koyun ve patlıcanları içinde döndürüp yağladıktan sonra tepsiye dizin. 8 – 10 tane hızlıca soyun ve bu şekilde yapıp 250 derecelik önceden ısıtılmış fırında kontrollü olarak yumuşayana kadar pişirin.

buzluk için karnıyarıklık patlıcan

Soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine paylaştırın ve buzluğa atın. Çıkarınca çözülmesini bekleyin ve ortasını açıp iç harcını koyup normal karnıyarık gibi pişirin.

Bu güzel tarif için instagram.com/neslinin_mutfagi_’na teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: