Kategoriler

Yemek Yaparken Uygulanması Gereken 10 Püf Noktası

Yemek Yaparken 10 Püf Noktası

Bu yazımızda özellikle ev hanımlarının çokça işine yarayacağı, yemek yaparken uygulayabilecekleri 10 önemli noktadan bahsedeceğiz.

Aşağıda yer alan bu yöntemleri uyguladığınız taktirde yemekleriniz çok daha lezzetli olacak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

Sizlerde aşağıda yer alan yorum bölümüne kendi bildiğiniz püf noktalarını yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Unutmayın ki bilgi paylaştıkça çoğalır. 🙂

Yemek Pişirmede 10 Püf Noktası

Kuru fasulyeyi düdüklü tencerede pişirmeyin, normal tencerede kaynarken üzerindeki köpüğün mutlaka alınması gerekmektedir. Kuru fasulyesiyle ünlü lokantalardaki aşçılar hiç bir zaman kuru fasulyeyi düdüklü tencerede yapmazlar. Tencerede kaynarken pişene kadar, kevgirle sık sık üzerinde biriken köpüğü alırlar ki üzerindeki gazı çıksın.

Kuru Fasulye

Pirinç pilavını yaparken, pirinci en az 5 defa yıkamanız gerekmektedir. Ayrıca bire iki oranında sıcak su eklemelisiniz. Yani iki bardak pirince 4 bardak su koyabilirsiniz. Pilav yaparken ise pirinçlerin dibe çökmesini engellemek için, bir çay kaşığı kadar limon suyu ekleyebilirsiniz.

Pirinç Pilavı

Hangi yemek olursa olsun, yemeğin demlenmesi ve lezzetini alması için muhakkak kısık ateş ile pişirmelisiniz. Pişirirken tencerelerde mutlaka kapak kullanmalısınız.

Sütün kesilmemesi için sütü kaynatırken içine bir tutam karbonat ekleyin.

Süt Kaynatma

Karnabahar, lahana ve soğan gibi kokusu keskin olan yiyecekleri pişirdiğiniz zaman tencerenin kapağını biraz aralık bırakmanızda fayda vardır. Bu kokunun yemeğe sinmesini önler.

Ispanak, pazı ve ebe gümeci gibi ot kavurması şeklinde tabir edilen yemekleri yaparken, soğan yerine pırasa kullanmalısınız. Bu yemeğin daha lezzetli ve güzel olmasına sebep olmaktadır.

Evde ekmek yapmak isterseniz, ekmeğin içine biraz haşlanmış, ezilmiş patates ekleyebilirsiniz.

Ekmek

Et sote yapacağınız zaman, tencereye önce eti koyun ve bir bardak su ilave edin. Suyunu çekinceye kadar orta ateşte tencerenin ağzı kapalı şekilde pişirin. Sonra diğer malzemeler olan soğan, biber, domates, yağ ve baharat gibi malzemeleri ilave edin. Tencereyi sık sık karıştırmayı da ihmal etmeyin.

Et Sote

Turta yaparken, kenarlarının ve üstünün yanmamasını istiyorsanız, üzerine nemli bir peçete koyup fırınlamalısınız.

Yemeklerde tuz yerine limon kullanabilirsiniz. Yemeklerde kullandığınız tuz oranını azaltıp onun yerine bir miktar limon ekleyebilirsiniz, limondaki aroma ile tuz ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: