Kategoriler

Yağlı Trakya Turşusu Tarifi

yağlı trakya turşusu tarifi

Sofralarınızdan eksik etmeyeceğiniz, deneyen herkesin beğenisini kazanan bir turşu tarifi ile karşınızdayız: Yağlı Trakya Turşusu Tarifi

Şipşak olarak hazırlayabileceğiniz yağlı biber turşusu yapılışı için gerekli malzemelerimize göz atalım ve tarife geçelim.

Yağlı Trakya Turşusu Malzemeleri

  • 1 – 1,5 kilo turşuluk biber (Balık biberi, kıl biber, körüklü kıl biber, top biber süs (çiçek) biberi vs.)
  • 1 baş sarımsak
  • 1 büyük su bardağı sirke
  • 1 büyük su bardağı sıvı yağ
  • 1 dolu çorba kaşığı kalın tuz
  • 2 büyük su bardağı su

Yağlı Trakya Turşusu Tarifi

Büyükçe bir tencereye yağ, sirke, tuz ve su konulup karıştırılır. Orta ateşte kaynamaya bırakılır ve bu esnada biberler hazır edilir.

Yerken nasıl olmasını istiyorsanız o şekilde kesebilirsiniz, kesme işi size kalmış. Ben küçük çiçek biberleri ve kıl biberlerin sadece saplarını kesiyorum, sap ile turşu yapmıyorum. Normal turşuluk kaba biberleri 2’ye veya 3’e bölebilirsiniz. Dilim dilim de yapabilirsiniz, nasıl isterseniz.

sivri biber turşusu

Sirkeli yağlı su kaynamaya başlayınca biberler konulur ve arada delikli kevgir kaşık ile alt üstü edilip karıştırılır. Rengi sararınca kaşık ile süzdürülür ve biberler bir tepsiye alınır.

Soyulup hazır edilmiş sarımsaklar biberlerin üzerine dilimlenir ve harmanlanır. İsterseniz biraz maydanoz kıyıp koyabilirsiniz ya da en son biberleri kavanoza koyunca üzerine birkaç dal maydanoz koyabilirsiniz.

Ilındıktan sonra uygun kavanoza konulur ve ılınmış olan suyu da üzerine dökülüp kavanoz sıkıca kapatılarak dolaba kaldırılır.

trakya turşusu yapımı

 

Yağlı Trakya turşusu tarifi servise hazırdır. İster hemen yemeye başlayın, ister kışlık yapın. Bu enfes turşu tarifi için instagram.com/neslinin_mutfagi_’na teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: