Kategoriler

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? Evet, özellikle de çocuklu ailelerin en büyük dertlerinden bir tanesi de inatçı tükenmez kalem lekeleridir.

Çocuklarımız büyüme çağında resim yapmaya ve karalamaya çok meraklılardır. Tabi hal böyle olunca da ellerine geçirdikleri kalem, boya gibi malzemelerle başlarlar sağı solu boyamaya.

Bu yazımızda ise tükenmez kalem lekeleri ve temizleme yöntemleri nelerdir? sizlere bunlardan bahsedeceğim.

Eğer sizin de bildiğiniz başka farklı yöntemler var ise aşağıdan yoruma yazarak takipçilerimizin de yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Tükenmez Kalem Lekesi

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Ahşap Mobilyalardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Ahşap mobilyalardan tükenmez kalem lekesini çıkartmanın en kolay ve pratik yöntemi cif ile silmektir.

Fakat bazı tükenmez kalem lekeleri için bu yöntem geçerli olmayabilir. Bu durumlarda ise aseton kullanmak işe yarayacaktır. Küçük bir pamuk parçasına bir kaç damla aseton damlatıp lekeli bölgeyi silin. Çok fazla bastırmak mobilyanın dokusunu ve verniğini bozabilir, bu yüzden çok fazla bastırmadan silin.

Asetonun da işe yaramadığı durumlarda ise kesin çözüm olarak tiner kullanabilirsiniz. Tiner, mobilyanızın boyasına zarar verebilir. Bu yüzden temkinli davranmalısınız. Çok fazla bastırmadan hatta ilk önce görünmeyen bir yerde deneme yaparak uygulayın.

LAVABODAN GELEN KOKU NASIL GİDERİLİR? TIKLAYIN

Duvar Kağıdındaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvar kağıdı için de ilk yöntem olarak cif kullanabilirsiniz. Eğer ki cif temizlemek için başarılı olmazsa saf alkol kullanarak temizleyebilirsiniz.

Koltuklardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuk üzerindeki lekeli kısma saç spreyi sıkın ve 30 dakika kadar kurumasını bekleyin. Daha sonra fırça yardımıyla bu bölgeyi fırçalayın. Kumaşınızın yıpranmaması için çok fazla bastırmayın.

Eğer ki tükenmez kalem lekesi bu yöntem ile çıkmazsa aseton ve saf alkol kullanarak lekelerden kurtulabilirsiniz. Lekeli bölgenin üzerine aseton veya saf alkol döküp beyaz bir bez yardımıyla ovalayın. Daha sonra sabunlu su ile silerek lekelerden kurtulun.

Duvardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvarlardaki tükenmez kalem lekesi, ıslak mendil yardımıyla kolayca çıkar. Eğer ki çıkmıyorsa sabunlu bir bez ile temizleyebilirsiniz.

Deri Koltuklardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri koltuklardakş tükenmez kalem lekesi için bir çok yöntem vardır. Bunlar; çamaşır suyu, cif, kolonya, aseton, saf alkol ve amonyaktır. Derinin cinsine göre bunlardan birisini kullanabiliriz.

Amonyak eczenelerde satılıyor ama kokusu çok ağırdır. Bu nedenle sulandırarak kullanılmalı ve pencereler açılarak ev iyice havalandırılmalıdır.

Deri koltuklardaki lekeyi çıkartma işlemlerinde bu maddeleri kullanırken mutlaka koltuğun görünmeyen bir yerinde deneyiniz. Bu maddeler deriye zarar verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: