Kategoriler

Parkeler Nasıl Parlatılır?

Parkeler Nasıl Parlatılır?

Parkeler nasıl parlatılır? Laminantın aksine daha sağlıklı ve doğal bir görünüme sahip olan parkeler, ısı yalıtımı açısından da oldukça kullanışlıdır.

İyi bir şekilde temizlendiğinde ve dikkat edildiğinde yıllarca hiçbir sorun yaşamadan kullanılabilir. Zamanla eski parlaklıklarını yitiren parkeler ise bazı yöntemler uygulanarak eski parlaklılarına kavuşabilir.

Bu yazımızda ise sizlere parkeler nasıl parlatılır ve parke temizliği nasıl yapılır bunlardan bahsedeceğim.

Parkeler Nasıl Parlatılır?

  • İlk önce elektrik süpürgesi ya da bir bez yardımıyla parkelerin tozunu alıyoruz. Parkeler hassas oldukları için elektrik süpürgesi yerine bez kullanmanızı öneririm.
  • Parkeleri sileceğiniz suyun içerisine ahşaplar için üretilmiş temizlik ürününden, üzerinde yazan miktar kadar ekliyoruz.
  • Parkeleri sileceğimiz bezi hazırladığımız suda yıkayıp, çok iyi bir şekilde sıkıyoruz. Çok ıslak kaldığı takdirde parkelerin yıpranmasına neden olacaktır.
  • Akşap temizleme ürünlerinin yerine az miktarda arap sabunu veya sirke de kullanabilirsiniz. Parkelerinize parlaklık vereceklerdir.

FAYANS ARALARI NASIL TEMİZLENİR? TIKLAYIN

  • Zeytinyağı da parkeleri parlatmak için kullanılabilir. Bir pamuğun üzerine az miktarda zeytinyağı döküp parkeleri ovalayın. Zeytinyağını az miktarda dökeceksiniz. Fazla döktüğünüz takdirde yerlerin kayganlaşmasına neden olacaktır.
  • Son çare olarak ise sistre işlemidir. Siste işleminde parkeler zımparalanır. Bu işlem ile parkedeki yıpranan bölümler temizlenir. Parkelerin açılmış kısımlarına macun eklenir be kuruduktan sonra tekrar zımparalanır. Daha sonra üzerine cila vurulur ve ilk günkü gibi parlak bir görünüme sahip olur. Bu işlemi bir uzmanın yapması gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: