Kategoriler

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltuk temizliği

Günlük hayatta en sık kullanılan eşyalardan biri koltuklardır. Bu kadar sık kullanılmaları sebebi ile de çok çabuk kirlenirler. İşte sizlere koltukları çok kolay ve hızlı bir yöntemle temizlemenin yöntemi.

Kirler, zamanla koltuk kumaşlarının içine nüfuz ederek çıkmayan lekelerin oluşmasına neden olabilirler. Hatta kumaşta biriken bu lekeler koltuk kumaşının renginin değişmesine de neden olabilir. Ancak, size tavsiye edeceğimiz bu yöntemle koltuklarda oluşan lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltuk Nasıl Temizlenir

Malzemeler:

  • Sıcak su
  • Bir kap
  • Yumuşak beyaz pamuk bez
  • Temiz açık renkli bir sünger
  • Sıvı bulaşık deterjanı

Çıkmayan lekeler için;

  • Beyaz sirke
  • Karbonat
  • Boraks

Hazırlanışı:

2 bardak sıcak su ile 1 çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanını bir kabın içerisine koyun.

Malzemeler köpürene kadar güzelce karıştırın. Sıcak su, lekelerin çıkarılmasında daha etkili olacağından karışımı soğumadan kullanmalısınız.

Pamuklu bezi alarak hazırladığınız karışımın içine batırın. Koltuğunuzu bu bezle ovarak silin.

Sildikten sonra sabunlu karışımın kumaşa iyice işleyebilmesi için 10 dakika bekleyin. Ardından durulamak için temiz bir bezle koltuğu tekrar silin. Bu işlemi koltukta hiçbir tortu kalmayana kadar sürdürün.

Aksi durumda kalıntılar kumaşta leke oluşturur. Sildiğiniz koltukların kuruması için camları açın. 1 gün boyunca kuruyana kadar üzerinde oturmamaya özen gösteriniz.

Koltuk temizliği nasıl yapılır

Çıkmayan Lekeler için Kullanılacak Yöntem 

Eğer hala leke varsa sıcak su ve temiz bir bezle lekeleri ovun. Suya çeyrek bardak beyaz sirke ve bir yemek kaşığı karbonat ilave edebilirsiniz.

Ardından temiz bir bezle lekeli bölgeyi durulayın. Koltuğu temizlemek için boraks bazlı temizleme tozu da kullanabilirsiniz. Bu işlem için de boraksın kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: