Kategoriler

Kışlık Domates Sosu Tarifi

Kış hazırlıkları başlasın diyerek işe koyuluyoruz ve kışı yaz tadında geçirmek üzere mis gibi kavanozlarda domates sosu hazırlıyoruz.

Yıllardır her sene yaparım ve kışın ailecek afiyetle tüketiriz. Yemek yaparken çok büyük kolaylık oluyor. Makarna soslarında, yemeklerde, çorbalarda, kızartma soslarında.. Bilhassa kızarmış patatesin üzerinde çok seviyoruz.

Kışlık Domates Sosu Nasıl Hazırlanır?

İstediğiniz kadar yumurta domates diye tabir ettiğimiz, bir diğer adıyla Bursa domatesi de deniliyor, domatesleri tercih ediyoruz. Nedenine gelince bu domates çeşidi çok sulanmıyor ve güzel oluyor.

Domatesleri 2 gün kadar tepsiye alıp balkonda bekletiyorum da iyice olgunlaşsın diye. Bu şekilde rengi çok daha güzel oluyor.

Beklettiğimiz domatesleri daha sonra yıkayıp kabukları ile birlikte rondodan geçiriyoruz. Kabuk soymakla da uğraşmıyoruz, çokta pratik oluyor. Geniş çelik tenceremize aldığımız domatesleri güzelce kaynatıyoruz.

domates sosu yapımı

Kaynattıktan sonra sıcak sıcakken küçük kullanımlık kavanozlara paylaştırıyoruz ve üzerine de 1 tatlı kaşığı tuz atıp kapağını sıkıca kapatıp ters çeviriyoruz. Üzerini de örtü ile örtüp 1 gece kadar beklemeye bırakıyoruz.

Eğer ki kapakların üzeri göçmüşse tutmuş demektir. Sonra serin bir yere kaldırıyoruz ve bu domates sosunu 1 – 2 sene kadar bu şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Kavanozun kapağını açtıktan sonra ise buzdolabında saklayarak 2 – 3 gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor.

İşte kışlık domates sosu yapımı bu kadar kolay. Domatesler bol iken şimdiden yapmanızı öneriyorum. Herkese kolay gelsin.

kışlık domates hazırlama

Bu güzel sos tarifi için instagram.com/hayatmutfagm’a teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: