Kategoriler

Kanserli Hücreyi Etkisiz Kılan Süper Baharat

Kendisi de çayı da suyu da ayrı ayrı şifalı bir ot: kekik

Eklendiği şeye sadece aroma ve lezzet katan bir baharat değildir kekik. Aynı zamanda ka-nser hücrelerini de etkisizleştirmede önemli görevi vardır.

Ka-nserli hücreleri etkisiz kılan bu baharat mikroplara ve hücre yaşlanmasına karşı da vücudu önemli ölçüde koruyor.

Kekik ne için kullanılır? Kekiğin faydaları nelerdir?

kekik

Karnı ağrıyan bebeklere kekik kaynatılır ve içirilir. Ağrıyan bölgeye de yağı sürülür. Öksürük başladığında da hemen çayı yapılırdı. Tazesi çıkmaya başladığında da hemen alınır ve kurutulurdu.

İçerdiği uçucu yağlar ve ‘timol’, ‘rosmarinik asit, ‘karvakrol’, ‘ursalik asit’ gibi maddeler sayesinde kuvvetli mikrop öldürücü ve antioksidan etki yapıyor. Serbest oksijen radikallerinin sebep olduğu zararları engelliyor, hastalıklara karşı direnci arttırıyor. Ve yaşlanmayı geciktiriyor.

Yine 10 yıl kadar önce yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre kekiğin içerdiği maddelerden Karvakrol, tümörlerin gelişimini yavaşlatıyor. Ka-nser hücrelerini intihara sürüklüyor ve ka-nserin gelişimini durduruyor.

Kekiğin farklı bölgelerde iklim kuşaklarında yetişen 300’den fazla türü olduğu tahmin ediliyor. Doktor Ümit Aktaş ‘İlaçsız Yaşam’ adlı kitabında Türkiye’de yetişen kekik türlerinde (Thymus vulgaris) ağırlıklı olarak ‘karvakrol’ maddesi bulunduğunu söylüyor.

Kekiğin faydalarını özetleyecek olursak:

  • Ka-nsere karşı savaşır.
  • Mikrop öldürücüdür, üst solunum enfeksiyonlarında rahatlatıcıdır.
  • Antioksidandır hücre hasarının önüne geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: