Kategoriler

Kan Değerlerinizi İyileştiren ve Daha İyi Uyumanıza Yardımcı 5 İpucu

Esneme egzersizleri

Beden eğitimi derslerinde germe egzersizleri hakkında pek çok şey duymuştum ancak hiç birini ciddiye almamıştım. 30 yaşına geldiğim zaman sırtımda ağrılar hissetmeye başladım. Aldığım hiç bir şey bana yardım etmedi ve bu nedenle başka çözümler aramaya başladım.

Bir deney yapmaya karar verdim ve günlük rutin hareketler uygulamaya başladım. 1 aydır günde 10 dakika kaslarımı açıyorum ve vücudumda beklenmeyen bazı değişiklikleri görebiliyorum.

Şimdi gelelim günlük uyguladığım hareketlere.

Gerilim rutinim:

Dize doğru esneme

Dize doğru esneme: Sağ bacağınızı yana doğru uzatın ve sol dizinizi de bağdaş pozisyonunda bükün. Sağ ayağınıza doğru sol kolunuzu başınızın üzerinden getirerek esneyin. 60 saniye basılı tutun ve daha sonra aynı hareketi diğer tarafa doğru uygulayın.

kurbağa pozisyonu

Kurbağa pozisyonu: Ayaklarınızı kalçalarınızın altında ve dizlerinizi birbirinden ayrı olacak şekilde yere oturun. Ayaklarınızı yerde tutarken, kalçalarınızı kaldırın ve ellerinizi mümkün olduğunca ileri zeminde ilerletin. Uyluklarınızda bir gerginlik hissedene kadar bacaklarınızın ayrılmasına izin verin. Bu pozisyonu 2 dakika boyunca koruyun.

kobra pozisyonu

Kobra pozisyonu: Yüz üstü uzanın eve ellerinizi omuz hizasında yere koyup dirseklerinizi düzleştirerek üst bedeninizi yerden kaldırın. 2 dakika bu pozisyonda kalın.

köprü pozisyonu

Köprü pozisyonu: Ellerinizi ve ayaklarınızı omuz hizasındaki yere koyun. Kollarını ve bacaklarını dik tutarak 2 dakika bu pozisyonda kalın.

Omurga esnetme

Omurga esnetme: Oturmuş spinal büküm: Zemine oturun ve her iki bacağınızı da önünüze doğru uzatın. Sol dizinizi bükün ve üzerine sağ dirseğinizi yerleştirin. Sol elinizi arkanızdaki yere koyun ve sol omzunuza bakın. 60 saniye bu pozisyonda kalın ve ardından diğer tarafa geçin.

Gerilme Hareketleri Ne İşe Yaradı?

esneme hareketleri

  • Daha iyi uyumaya başlayacaksınız. Çünkü kaslarınız rahatlamış olacak.
  • Vücudunuzun farkında olacaksınız, zamanla daha iyi ve kendinize yönelik egzersizler keşfedeceksiniz.
  • Gün içinde uyuklamayacaksınız. Daha enerjik bir vücuda sahip olacaksınız.
  • Sırt ağrılarınız geri gelmeyecek. Çünkü artık yükü artık sadece omurganız değil, kaslarınız da taşıyor.
  • Kan değerleriniz iyileşecek. Kalp damar sağlığınız artacak.
  • Daha dengeli bir vücuda sahip olacaksınız. Tek ayak üzerinde durmak artık bir problem olmayacak.
  • Stres seviyeniz düşecek.
  • Sürekli üşümeyeceksiniz. Çünkü artık kaslarınıza giden damarlarınız, onları besleyebilmek için genişledi ve daha fazla oksijen taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: