Kategoriler

Kahvaltılık Acı Sos Tarifi

Bugün sizler için kahvaltı sofralarınızdan eksik etmeyeceğiniz, bir çok kişinin denediği ve her yiyenin bayıldığı kahvaltılık acı sos tarifi hazırladık.

Kışlık tarifler arasında demirbaş olan, tek tek doğrama derdi olmayıp malzemeleri robottan çekerek hazırladığımız pratik bir sos. Bu sosun acısı tamamen size kalmış, ben çok acı olmayacak şekilde yaptım. Siz dilerseniz cin biber miktarını artırabilirsiniz.

acı sos malzemeleri

Kahvaltılık Acı Sos Malzemeleri

  • 2,5 kilo domates
  • 1 kilo kırmızı biber
  • 6 – 7 baş sarımsak
  • 100 gr cin biber
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı sirke
  • 1,5 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 demet maydanoz

Kahvaltılık ezme

Kahvaltılık Acı Sos Tarifi

İlk olarak domatesleri soyuyoruz. Kırmızı biberlerin çekirdeklerini çıkarıyoruz. Cin biberlerini 1 cm kalınlığında olacak şekilde doğruyoruz. Sarımsakları da soyup ufalıyoruz.

Soyduğumuz domatesleri ve kırmızı biberleri mutfak robotunda çok iyi bir şekilde çekiyoruz.

Kahvaltılık sos hazırlanışı

Daha sonra robotta çektiğimiz domates ve kırmızı biberleri tencereye alıyoruz. Tuzunu atıp suyunu çekinceye kaynatıyoruz. 1 saatten fazla kaynatıyoruz.

Sıvı yağı, sirkeyi, cin biberini ve sarımsağı da ilave edip 20 – 25 dakika kadar daha kaynatmaya devam ediyoruz.

Kapatmaya yakın robottan çektiğimiz ya da elde doğradığımız maydanozları da ekliyoruz. Ben robotta çekerek yaptım, hepte öyle yaparım.

Kahvaltılık acı sos

Fotoğraftaki gibi kıvam aldıktan sonra altını kapatıyoruz. Bu ezme, bir nevi turşu gibi olduğu için, konserve menemendeki gibi kavanozuna kaynar su işlemleri yapmamıza gerek yok. Normal şekilde kavanozlara pay ettikten sonra ağızlarını sıkıca kapatıyoruz ve en az 6 ay buz dolabında muhafaza edebiliyoruz.

kışlık ezme yapılışı

Kahvaltılık acı sos tarifi işte bu kadar basit. Yapanlar için şimdiden afiyetle yemelerini diliyorum. Bu güzel tarifi bizimle paylaşan instagram.com/gisi_tasarim’a teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: