Kategoriler

Dondurucuda Kışlık Bamya Yapımı

Dondurucuda kışlık bamya yapımı

Kışlık hazırlıklara devam edelim diyerek tariflerimizi sizinle paylaşmaya devam ediyoruz. Bugün sizlere kışlık bamya nasıl hazırlanır bunu anlatıyoruz. Ben her sene bu şekilde yapıyorum.

Şimdi dondurucuda kışlık bamya tarifi için gerekli malzemelerimize göz atalım ve tarife geçelim.

Kışlık Bamya Hazırlamak için Malzemeler

  • 1 kg bamya
  • 5 – 6 adet domates
  • 1 adet limonun suyu

Dondurucuda Kışlık Bamya Hazırlama

İlk olarak bamyalarımızın baş kısımlarını tıpkı kalemtraşla halem açar gibi koni şeklinde kesiyoruz. Domateslerin de kabuklarını soyup yemeklik şekilde doğruyoruz.

bamya temizleme

Temizlediğimiz bamyaları bol suyla yıkayıp süzgeçten geçiriyoruz. Tenceremize domatesleri alıp üzerine de bamyaları koyuyoruz. 1 adet limonun suyunu da ilave edip kapağı açık bir halde pişmeye bırakıyoruz.

kışlık bamya yapılışı

Bamyaların rengi sararıp, domatesler de suyunu çekinceye kadar pişiriyoruz. Ben bamyaların parçalanmaması için kaşıkla karıştırmıyorum. Bunun yerine tencereyi sallayarak alt üst ediyorum. Bamyalar tam pişmeyecek, buna dikkat edelim.

buzlukta bamya saklama

Daha sonra bamyaların soğuması için bir tepsiye boşaltıyoruz. Soğuduktan sonra 1’er yemeklik olacak şekilde poşetlere paylaştırıyorum ve havasını alıp ağızlarını bağlıyoruz. Dolap kokusu olmasın diye 2 poşete koyuyorum.

domatesli bamya kışlık

Dondurucudaki Kışlık Bamya ile Nasıl Yemek Hazırlanır?

Kuşbaşı etle yapacaksanız önce eti haşlayın. Tencereye yağı alın, soğanı da ilave edip kavurun. Eğer kıymalı yapacaksanız kıymayı da ekleyin. Ya da haşlanmış kuşbaşı etle birlikte kavurun. Salçayı da ilave edip biraz daha kavurun.

Bamyaları don haldeyken ekleyin ve biraz da su ilave edip pişmeye bırakın.

Kışlık bamya hazırlamak işte bu kadar kolay. Bu güzel tarif için instagram.com/deryadan_tarifler’e teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: