Kategoriler

Çatal – Kaşık – Bıçak Nasıl Temizlenir?

Çatal Kaşık Bıçak Parlatma

Biz hanımlar için mutfak temizliği denilince akan sular durur. Bir evde en temiz olması gereken noktalardan birinin mutfak olduğunu düşünürüz. Yerler, fayanslar, tezgah, heryer temizlendi. Peki ya mutfak araç gereçleri?

Bu yazımızda sizlere çatal – kaşık – bıçak temizliği ve parlatma yöntemlerinden bahsedeğiz. Çatallar, kaşıklar ve bıçaklar mutfağımızda kullandığımız uzun ömürlü araç gereçlerdir ve çok sıklıkla değişiklik yapmayız. Bu nedenle de zamanla parlaklıklarını yitirme, kararma, deforme olma gibi sorunlarla karşılaşırız. Böyle bir durumda da yapmamız gereken bazı yöntemler vardır. Biz de sizler için bu püf noktaları sıraladık.

Kararmış çatal-bıçak parlatma yöntemleri:

  • Biraz çamaşır deterjanı koyduğunuz suyun içerisine kararan çatal – kaşık ve bıçakları koyup biraz kaynatın. Ardından iyice durulayın ve temiz, yumuşak bir bez ile su lekesi kalmaması için kurulayın.
  • Bir miktar sirke doldurduğunuz suya çatal, kaşık ve bıçaklarınızı alıp bir kaç saat kadar içinde bekletin. Daha sonra iyice durulayın ve su lekelerini önlemek için kurulayın. Parlak, temiz bir görünüme sahip olacaklardır.
  • Çatal – kaşık ve bıçaklarınızda inatçı lekeler var ise biraz karbonatla sirkeyi karıştırın. Bu karışımla lekeleri bölgeleri ovun ve bol su ile durulayın. Tertemiz çatallar, bıçaklar sizi bekler.
  • Limon kabuğu da parlatma yöntemlerinden birisidir. Limon kabuğuyla iyice ovaların ve hiç bekletmeden durulayın. Sonra da mutfak bezi ile kurulayın. Pırıl pırıl çatal, kaşıklar hazır.
  • En son başvurmanız gereken yöntemlerden birisi de marketlerde satılan metal parlatıcılardır. Çok güzel bir şekilde parlatsa da içerisinde yer alan kimyasallar nedeni ile çok fazla kullanmanızı önermiyoruz. Eğer kullanacaksanız da üzerindeki kullanma talimatlarını iyi okumalısınız.

Yukarıda sizler için verdiğimiz püf noktaları uygularsanız çatal – kaşık ve bıçaklarınızın tertemiz ve pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Sizler de kendi yöntemlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: