Kategoriler

Altın Otu Çayının Faydaları

Altın Otu Çayı ve Faydaları

Belki de ilk defa adını duyduğunuz altın otunun mucizevi faydalarını duyunca şaşıracaksınız. Ülkemizde bir çok bölgede yetişen ve yabani bir ot olan altın otu, sarı renkli sapları üzerinde çiçekleri bulunan şemsiye şeklinde küçük topluluklar halinde bulunur.

Kuruduğunda dahi sarı rengini kaybetmeyen altın otu, çiçekçilerin çiçek süslemede kullandığı da bir bitkidir. Güzel görünümünün yanı sıra şifalı bir bitki olan altın otu çeşitli rahatsızlıklar için kullanılır.

Farklı isimlerle de anılan altın otunu dalakotu, mayasılotu, altın çiçek, güneş çiçeği ve uluda çiçeği olarakta duyabilirsiniz.

Böbrek Taşına Karşı Altın Otu Mucizesi

Uzmanlar altın otu bitkisinin faydaları ile ilgili olarak; “Eğer böbrek taşınız kalsiyum oksalat taşı ise altın otu bitkisiyle kısa zaman içerisinde böbrek taşından kurtulabilirsiniz” dedi. Altın otu kullanımı sonucunda çok kısa sürede böbrek taşlarının kum şeklinde döküldüğü belirtildi.

Altın Otu

Altın Otu Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Mide öz suyunu artırıcı etkisi vardır.

Basur tedavisinde kullanılır.

İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Safra ve pankreas salgısını arttırıcıdır.

Safra taşını düşürücü etkisi vardır.

Kireçlenme ve romatizma ağrılarında tedavi edicidir.

İdrar yollarında oluşan taşları düşürücüdür.

Zayıflama amacıyla kullanımı yaygındır.

Tokluk hissi verir. Bu da kilo vermeyi kolaylaştırır.

Sindirim sorunlarına karşı faydalıdır.

Taş düşürücü etkisi vardır.

Altın Otu Çayı

Altın Otu Nasıl Tüketilir?

Altın otunun genellikle çayı hazırlanarak tüketilir. Ihlamur, kuşburnu gibi bitkilerle karıştırılarakta hazırlanabilir. Ünlü bitki uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun altın otu ile zayıflama yöntemi ile ilgili çeşitli kürleri de mevcuttur. Zayıflamak için kuşburnu, ıhlamur ve altın otunu karıştırarak aşağıdaki gibi çayını demleyebilirsiniz.

Altın Otu Çayı için Gerekli Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı kıyılmış altın otu bitkisi
  • 500 ml kaynamış su

Hazırlanışı ve Kullanımı: 500 ml suyu kaynatıyoruz ve ocaktan alıp içerisine kıyılmış altın otu bitkisi ilave ediyoruz. Bir müddet demlenmeye bırakıyoruz ve çayımız hazır. Günde 3 kez öğün aralarında tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: