Kategoriler

Kış Saati Uygulaması Yeniden Başlıyor: Ne Zaman Geri Alınacak?

Kış saati için geri sayım başladı… Kış saati uygulaması ya da halk arasındaki diğer yaygın tabiriyle saatlerin geri alınması, sonbahar ekinoksu sonrası yıllardır devam eden uygulamalardan biri…

Peki; 2018 yılında kış saati uygulaması ne zaman? Saatler ne zaman geri alınacak? İşte cevabı…

Kış saati uygulaması sonbahar ekinoksu sonrası en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. 2016 ve 2017 yıllarında kaldırılan kış saati uygulaması, Resmi Gazete’de yayımlanan son kararname ile yeniden yürürlüğe girecek.

Kararname sonrası “Kış saati uygulaması geri geldi mi?” sorusu da cevabını bulmuş oldu. Peki; kış saati uygulaması ne zaman? 2018 yılınca saatler ne zaman geri alınacak? İşte cevabı…

KIŞ SAATİ UYGULAMASI NE ZAMAN?

Kış saati uygulaması, 2016 yılında alınan karar ile yürürlükten kaldırılmıştı. Bu durum 2017 yılında da devam etti. Bu nedenle, 2016 ve 2017 yıllarında kış saati uygulamasına geçilmedi. Yani 2 yıl saatler kış aylarında geri alınmadı. Ancak yayınlanan son kararname ile kış saati uygulamasına yeniden geçildi. Saatler bu yıl 28 Ekim 2018 Pazar günü saat 04.00’te bir saat geri alınacak.

Bakanlar Kurulu Kararı

YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yıl içinde güneş enerjisinden daha fazla yararlanmak amacıyla ülke içinde ortak saat çizgisini mevsime göre değiştirme düşüncesi ortaya çıkmıştır. İlk kez Almanlar tarafından denenen bu metottan istenilen başarı sağlanınca pek çok ülke tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Türkiye’de yaz mevsiminde 3. saat diliminde yer alan (45° Doğu Boylamı) Iğdır’ın saati, kış mevsiminde ise 2. saat diliminde yer alan İzmit’in (30° Doğu Boylamı) yerel saati ortak saat olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle saatler yazın ileri kışın bir saat geri alınmaktadır.

Kaynak: 2018 Kış Saati Uygulaması. Saatler ne zaman geri alınacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: