Kategoriler

Topuk Çatlağı ve Nasırlardan Kurtulmanın ve Yumuşacık Ayaklara Sahip Olmanın 9 Yolu

topuk çatlağı ve nasır

Genellikle sürtünmelerden kaynaklanan nasır çoğu zaman ağrı ve acıya sebep olur. Ellerde ve ayaklarda sıkça rastlanan nasır normalde zararsız olsa da tedavi edilmezse enfekte olabilir.

Doktorlar nasırları özel tıraş makineleri, asitler ya da ponza taşı ile tedavi edebilirken nasırları yok etmek için evde yapılacak bir çok yöntem de vardır.

Aşağıda sizlere yıllardır nasır tedavisinde kullanılan ve cildi yumuşatmaya yardımcı ev yapımı çözümlerden bahsedeceğiz.

Aspirinleri Ezin

Aspirinin Kullanımı

Aspirinler nasır tedavisinde kolayca uygulanabilir. 5 – 6 adet aspirini ezip limon suyu ve suyla karıştırarak macun kıvamına getirin. Nasırın üzerine uygulayın ve sıcak bir havlu ile sarıp üzerine de plastik torba geçirin. Yaklaşık 10 dakika bekletin ve ardından nasırı yavaşta ponza taşı ile kazıyın.

NOT: Diyabetikseniz veya aspirine alerjiniz var ise bu yöntemi kullanmayınız.

Kabartma Tozu (Soda)

Kabartma Tozu ile Ayak Mantarı Tedavisi

Kabartma tozunu suyla karıştırıp iyileşinceye kadar nasırın üzerine düzenli olarak uygulayın. Zamanla nasır yumuşayacak ve ortadan kalkacaktır.

Çayla Islatın

çay ile nasır tedavisi

Nasırlı bölgeye pamuk ile ılık papatya çayı sürün ve yumuşamasına yardımcı olun. Ya da çay ağacı yağını suyla karıştırarak nasırlı bölgeye uygulayın. Papatya çayı ve çay ağacı yağı kuruluğu önleyecek ve nasırı ortadan kaldıracaktır.

Mısır Nişastası

mısır nişastası

Ayaklarınızın kuru kalmasını sağlamak için mısır nişastası ile ovun. Böylece nasırların tahriş olmasını ve diğer olası enfeksiyonları önler. Bu yöntem aynı zamanda nasır ağrılarını da yatıştırır.

Sirke

sirkeli pamuk nasır

Pamuğu sirkeye batırın ve nasırlı bölgenin üzerine bantlayın. Gece boyunca bekletin ve daha sonra ponza taşı ile ovalayın. Sirkenin sadece nasır üzerine temas etmesine dikkat edin.

Ananas Kabuğu

ananas kabuğu

Ananas kabukları, nasırların yumuşamasına ve giderilmesine yardımcı olabilecek enzimlere sahiptir. Nasır üzerine küçük bir parça taze ananas kabuğu yerleştirin ve yerinde tutmak için bir bezle sarın. 1 hafta boyunca her gece uygulayın. Alana ananas suyu uygulamak da sarma işleminden önce ve sonra yardımcı olabilir.

Bayat Ekmek

bayat ekmek

Bayat ekmeği sirkeye batırın ve nasırlı bölgeye uygulayın. Üzerini bantlayın ve naylon ile üzerini örtüp pamuklu çorap giyin. Bu işlem ile bir kaç saatte nasırdan kurtulabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin jel kısmını nasırın üzerine sürüp bandajla sarın. Bu işlem nasırı yumuşatacaktır.

A ve E Vitamini Yağı

a ve e vitamini

Vitaminler cildinizi tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bir enjektör ile A ve E vitamini kapsülünün içindeki yağı alın ve nasıra uygulayın. Bunu uyumadan önce yapın ve nasır iyileşene kadar devam edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: