Kategoriler

Tıkalı Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır?

Tıkalı Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır

Mutfaktaki en büyük dertlerimizden bir tanesi de tıkalı mutfak lavabolarıdır. Bir anda suyun lavabodan akıp gitmediğini görür ve panik yaparsınız. Tesisatçı çağırmak veya etrafınızda tamir işlerinden anlayan birilerini bulmak tek çareniz olur. Oysaki tıkanan lavaboları sizlere söyleyeceğimiz bu yöntemler ile kendiniz kolay bir şekilde açabilirsiniz.

Vereceğimiz pratik yöntemler sayesinde tıkanmış lavabo nasıl açılır sorusuna cevap bulabilirsiniz. Bu yöntemler ağır kimyasal maddeler içermez, sağlığınızı tehlikeye sokmaz.

Evinizde bulunan malzemeleri kullanarak kolayca lavabo açıcı hazırlayabilir ve büyük dertten kolayca kurtulabilirsiniz.

Tıkanmış Lavabo Nasıl Açılır?

1. Pompa

Bu yöntem klasik hemen hemen herkesin denediği yöntem olan pompa ile açma yöntemidir. Tıkanan lavabonuzu açmak için pompanın ağız kısmını lavabonun süzgecini tamamen kapatacak şekilde sıkıca bastırıp aşağı yukarı hareket ettirin. 10 kez bu işlemi sert bir şekilde tekrarlayın. Lavabo üzerindeki taşma deliğini de bez yardımı ile güzelce tıkayın. Bu şekilde pompalama esnasında boruya su ve hava kaçması önlenecektir. Son olarak bu bezi çıkartın ve musluğunuzu akıtıp lavabonun tıkanıklığının açılıp açılmadığını kontrol edin.

2. Karbonat ve Sirke

1 su bardağı karbonatı lavabonuzun deliğine dökün. Karbonatın deliği tamamen kapatması gerekiyor. Üzerine de 1 su bardağı beyaz sirke veya elma/üzüm sirkesini dökün. Sirke ile karbonat reaksiyona girecek ve köpürecektir. Elinize geçirdiğiniz eldiven yardımıyla süzgecin tıpasını kapatın ve yarım saat kadar o şekilde bekletin. Sonra tıpayı çıkartın ve kaynamış 1 litre suyu lavabonuza döküp lavaboyu pompalayın. Tıkalı lavabonuzun açıldığını göreceksiniz.

3. Karbonat ve Tuz

Tıkalı lavabonuzun deliğinden 1 su bardağı karbonatı dökün. Hemen ardından da yarım su bardağı tuz dökün. Bu şekilde 1-2 saat kadar bekletin. Son olarak 2 su bardağı kaynar suyu üzerine döküp iyice pompalayın ve tıkalı lavabolarınızdan kurtulun.

MUTFAKTA PRATİK BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN.

4. Elbise Askısı veya Spiral Tel

Bu yöntem diğer yöntemlere nazaran biraz uğraştırıcı olsada kesin olarak lavabonuzu açabileceğiniz yöntemlerden birisidir. Lavabo süzgecinin vidasını tornavida yardımı ile gevşetin ve süzgeci çıkartın. İnce metal elbise askısı veya spiral teli elinizle düzleştirin. Telin uç kısmını kanca şeklinde eğip lavabonuzun deliğinden içeriye doğru yavaşça itin. Bükülebilir tel, su kıvrımına geldiğinde tıkanmaya sebep olan pislikleri tel yardımı ile çekip çıkartın. Lavabonuzu tamamen temizledikten sonra süzgecinizi tekrar vidalayın.

Lavabo Tıkanması Nasıl Önlenir?

  1. Lavabonuzun içerisine pirinç, mercimek, bulgur gibi taneli besinlerin ve çay posasını kaçırmamaya dikkat edin. Lavaboyu tıkayan başlıca etkenler bunlardır.
  2. Aşırı yağlı bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra yağların donup gideri tıkamaması için lavabonuza kaynar su dökmeyi ihmal etmeyin.
  3. Ayda 1 kez lavabonuzun tıkanmasını beklemeden karbonat sirke karışımını uygulayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: