Kategoriler

Portakal Reçeli Tarifi ve Püf Noktaları

Portakal reçeli, mis gibi kokan, özellikle de portakal mevsimi geçince yani yazın mis gibi kokusuyla çok hoş oluyor. Bu reçeli yaparken kalın kabuklu, az sulu portakallar kullanıldı.

Şimdi portakal reçeli yapımı için gerekli malzemelerimize göz atalım ve püf noktaları ile birlikte tarife geçelim.

Portakal Reçeli Malzemeleri Nelerdir?

  • 2 kilogram portakal
  • 1700 gram toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tereyağ
  • 1 adet limon

Portakal Reçeli Tarifi ve Püf Noktaları

İlk olarak portakallarımızı yıkayıp kabuklarını rendeliyoruz. (Rendelenen kabukları atmıyorum, biraz toz şeker ile karıştırıp kavanozlarda buzdolabında saklıyorum. İhtiyaç duyduğumda ise kullanıyorum.)

Portakal reçeli yapılışı

Rendelediğimiz portakalları kaynayan suya atıp 2 dakika kadar hafif haşlıyoruz ve ardından hemen soğuk suya alıp iyice soğutuyoruz. Ara ara suyunu değiştirerek 1 gün boyunca soğuk suyun içerisinde bekletiyoruz.

1 gün sonra suyunu süzdürüp portakalları doğruyoruz ve tenceremize alıyoruz. Üzerine toz şekeri de ekledikten sonra karıştırıp 1 gün de bu şekilde bekletiyoruz.

Portakal reçeli nasıl yapılır

Ertesi gün ocağa alıp kaynatıyoruz, bu esnada içerisine 1 tatlı kaşığı tereyağ ve 2 dilim limon ilave edip kıvam alıncaya kadar kaynamaya bırakıyoruz.

Kaynadıktan sonra ocaktan indirmeden çeyrek limon suyu ilave edip bir taşım kadar daha kaynatıp ocaktan indiriyoruz ve ara ara karıştırarak soğumasını bekliyoruz. Bu şekilde reçelin kıvamı çok daha iyi oluyor, ben hep reçellerimi soğuyuncaya kadar ara ara karıştırırım.

Portakal reçeli püf noktaları

Soğuduktan sonra kavanozlara koyalım ve buzdolabına kaldırarak muhafaza edelim.

NOT: Tereyağ reçelin köpürmesini ve taşmasını engelliyor. Ayrıca reçelin daha parlak olmasını sağlıyor, tüm reçellerinize ekleyebilirsiniz.

Taze limon dilimi portakal reçelin çok hoş bir koku veriyor.

Bu güzel portakal reçeli tarifini bizimle paylaşan instagram.com/fatma_bgrynk07’ye teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: