Kategoriler

Kötü Kokuları Gidermenin Akla Hayale Gelmeyen Yöntemi

1 kase karbonatla bu kadar da şey yapılmaz ki..

Karbonat öyle bir madde ki ne sağlığa verimleri saymakla biter ne de yaşama dair kullanım alanlarına…

Bazen kendisi çok tesirli bir ilaç bazen çok tesirli bir deterjan : Bazen mucizevi tesirli bir oda spreyi, bazen en tesirli bir kozmetik mahsulü…

1- Buz dolabında oluşan kokuları gidermek için: 1 kase karbonatı buzdolabının bir köşesine koyun 4-5 gün geçince karıştırın ayrıca sebzeleri ve meyveleri koruyucu tesiri vardır.

karbonat

2- Sigara kokusunu önlemede: Karbonat ve sirkeyi karıştırıp odanın bir köşesine koyun odadaki kokuları yok edecektir.

karbonat sirke

3- Halı da ki kokuları gidermek için: 1-2 avuç karbonatı halının her tarafına serpin ve 1-2 saat bekletin sonrasında elektrik süpürgesi ile iyice süpürün.

halı

4 – Diş temizliğinde ve diş parlatmada: 2 günde 1 karbonatla yavaş bir biçimde dişlerinizi fırçalayın 2 damla çilek suyu da ilave edebilirsiniz.

karbonat diş

5 – Saç temizliğinde: Jöle veya sprey kullanımı sonrası saçı temizlemek için orta boy bir şampuanın içerisine 1 çay kaşığı karbonat karıştırarak saçınızı yıkayın.

karbonat saç

6 – Bademcik iltahabında: 1/2 çay bardağı suya 1 çay kaşığı karbonat ilave edip gargara yapın.

gargara

7 – Parlak ve canlı bir cilt için: Yüz arındırma kreminin içerisine 1/2 çay kaşığı karbonat karıştırıp cildinize 2-3 dakika usulca masaj yaparak uygulayın.

karbonat yüz

8 – Yağ kirlerinde: Kirin üzerine karbonat dökün ve azıcık nemlendirin. Bir iki saat beklettikten sonra döktüğünüz bölgeyi silin.

karbonat kir

9 – Lavabo açmak için: 1 su bardağı karbonatı lavabonuza dökün ve üzerine bir bardak sirke dökün ardından 2 litre kaynamış su ilave edip lavaboyu boşaltın.

lavabo

10 – Lavabo temizlemede: Lavabonuza karbonatı döküp limonla ovun, parlatıcı tesiri de vardır.

lavabo aç

11 – Tırnak bakımında: 1 kase ılık su içerisine 1 çay kaçığı karbonat ilave edin ve ellerinizi 15 dakika suda bekletin, tırnak dipleriniz yumuşacık olacaktır.

12 – Çamaşır makinasında: Deterjan ölçüsünü yarı yarıya eksilterek karbonat ilave edip bitirin daha sıhhatli bir biçimde çamaşırlarınız temizlenecektir.

13 – Ter kokusu için: Banyo sonrasında yarım çay kaşığı karbonatı koltuk altınıza sürün ve ovuşturun koltuk altınız ter kokmayacaktır.

14 – Rutubet ve küf kokusu için: Dolabınızın bir köşesine ağzı açık bir kapta karbonat koyun naftalin beğenmeyenler için iyi bir koku gidericidir.

15 – Kettle ve termos temizliğinde: 2 kaşık karbonatı içerisine atınız üzerine kaynamış su ilave ediniz 1-2 saat bekletiniz ve yıkayınız pırıl pırıl olacaktır.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla insanın yararlanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Kategori:
Pratik Bilgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: