Kategoriler

Evde Tereyağ Yapımı – Tereyağ Nasıl Yapılır?

evde tereyağ yapımı

Marketlerde satılan tereyağların hem lezzeti hem de sağlık açısından kalitesi tartışılır. Bu nedenle en güzeli ya güvenilir bir köy üreticisinden almak ya da evde kendinizin yapmasıdır.

Evde tereyağ nasıl yapılır ki dediğinizi duyar gibiyim. Hiçte sandığınız gibi zor değil, inanın hem çok basit hem de leziz bir tereyağı elde edeceksiniz.

Evde Tereyağ Nasıl Yapılır?

Eğer sürekli evde yoğurt mayalıyorsanız sütlerin üzerine biriken kaymakları bir kaba alın ve buzlukta kapaklı kapta biriktirelim. Ben günlük süt alıp yoğurt mayaladığım için geceden pişirip mayalaması sabaha kalmış sütlerimin üzerindeki kaymakları biriktiriyorum.

Kaymaklarımı biriktirdiğim kap dolunca buzluktan çıkarıyorum ve dışarıda çözünmesini bekliyorum. Öncesinde de 2 şişe suyu buzluğa atın ki buz gibi soğuk suyunuz olsun, bunu kullanacağız.

Genişçe bir kabın içerisine kaymakları ve 1 litre buz gibi suyu alıp mikserin yüksek devrinde hiç kesmeden 5 dakika kadar çırpalım. Ardından düşük devirde 3 – 4 dakika kadar daha çırpalım. Zaten bu işlemden sonra hepsi suyun üzerinde toplanacak.

Başka bir kaba 1 litre buz gibi suyu koyalım ve diğer kapta toplanan tereyağları üzerinden alıp bu kaba koyalım. Bu şekilde kolayca toplanabilecektir.

tereyağ

Daha sonra elimizle tereyağının suyunu sıktırıp top gibi yapalım ve bir kaba kaldırıp buzdolabına kaldıralım. İşte evde tereyağ yapımı bu kadar kolay. Özellikle evde yoğurt mayalıyorsanız kesinlikle tereyağ yapmanızı tavsiye ederim.

Hem dışarıda satılan tereyağlarındaki gibi zararlı koruyucular yok, hem de tamamen doğal tereyağı elde edip ister kahvaltılarınızda isterseniz de yemeklerde kullanabilirsiniz.

Bu enfes ve doğal tarif için instagram.com/neslinin_mutfagi_’na teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: