Kategoriler

Aspirinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Aspirinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Aspirin, çok fazla ağrı ve sızıların aksine daha hafif ağrılarda alınan ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Kan seyreltici etkisi olan aspirin, kalp krizine karşı koruma da sağlar. Aspirinin kullanım alanları ve faydaları bunlarla da sınırlı değildir.

Çok farklı alanlarda kullanılan aspirin günlük hayatımızı kolaylaştıracak bir çok işe de yarıyor. Bu yazımızda sizlere aspirinin kullanım alanlarını ve faydalarını anlatacağız.

Aspirinin Kullanım Alanları ve Faydaları

Saçtaki kepeği önlemede aspirin kullanın. 2 adet aspirini ezin ve kullandığınız şampuanınıza ekleyin. Duş alırkan saçınızı şampuanladıktan sonra 1 – 2 dakika bekleyin ve iyice durulayın. Kepek probleminin ortadan kalktığını göreceksiniz.

Aspirinin Kullanımı

Nasır tedavisinde aspirin kullanımı: Havanda 5 – 6 adet aspirini dövüp toz haline getiriyoruz. İçerisine de 1 çay kaşığı limon ve 1 çay kaşığı kadar su su ekleyip karıştırıyoruz. Bulamaç haline gelen bu karışımı nasırın üzerine sürüp bez ya da naylon torba ile sarıyoruz. Ayaklarımızı yükseye kaldırıp 10 dakika bekledikten sonra yumuşayan nasırı törpülüyoruz.

Çiçeklerinizin ömrünü aspirin ile uzatın. Vazoya koyduğunuz çiçeklerinizin suyuna 1 tane aspirin ezin ve koyun.

Ter lekeleri için aspirin kullanın. 2 tane aspirin ezip 1 bardak suyun içinde karıştırın. Giyisilerinizdeki ter lekesi olan bölümlerde 2 saat bekletin ve yıkayın.

Aspirin ile sivilceleri yok edin. 1 tane aspirini ezip as su ile karıştırarak krem haline getirin. Karışımı sivilcenin üzerine sürüp 1 – 2 dakika bekletin. Daha sonra sabun ile yıkayıp durulayın.

Tırnaklarınızı yumuşatmak için aspirin: El ve Ayaklarını kovaya sıcak su koyarak yumuşatmak isteyenler su içerisine 1 veya 2 tane de aspirin atarak hem el- ayakların yorgunluğunu almasını hem gözeneklerin rahatlamasını hem de tırnakların yumuşamasını sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: