Kategoriler

Ağız Çalkalama Suyuyla Neler Yapılır?

Ağız çalkalama suyuyla gargara yapmak dışında neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? İşte ‘yok artık’ dedirtecek ağız çalkalama suyuyla yapabileceğiniz 14 şey!

Nefesi taze tutmak ve plak oluşumunu engellemek için kullanılan ağız çalkalama sularının bir çok şey için kullanıldığını biliyor muydunuz? İşte yapılabilecekler…

1- AYAK MANTARLARINDAN KURTULUN : Ayağınızı ağız çalkalama suyu ve su içeren leğende bekleterek mantardan kurtulabilirsiniz. Bekletmeniz gereken süre 20 dakika.

Ayak Mantarı

2- TUVALET TEMİZLİĞİ: Ağız çalkalama suyu sadece tuvaletinizi sadece temizlemiyor. Aynı zamanda tuvaletteki istenmeyen kokulardan kurtulmanızı da sağlıyor.

Tuvalet Temizliği

3- BÖCEK ISIRIKLARINDA ACIYI AZALTIYOR: İster inanın ister inanmayın ağız çalkalama suları böcek ısırıklarının vermiş olduğu acıyı ve yanma hissini geçiriyor. Tek yapmanız gereken böceğin ısırdığı yere pamuk yardımıyla ağız çalkalama suyunu sürmek.

Böcek Isırığı

4- DEODORANT GÖREVİ DE GÖRÜYOR: Deodorant almayı unuttuysanız ve dışarıya çıkmanız gerekiyorsa üzülmeyin. Pamuğa ağız çalkalama suyunu döküp koltuk altınıza sürebilirsiniz.

Deodorant Görevi

5- KEPEĞE SON: Saçınızın dibine ağız çalkalama suyuyla masaj yapın ve ardından başınıza havlu sarın. Birkaç dakika sonra da saçınızı sadece suyla yıkayın. Kepeğin gittiğini göreceksiniz.

Kepek Giderici

6- PİRELERDEN KURTULUN: Pire şampuanları pahalı olabiliyor. Ağız çalkalama suyunu veya normal köpek şampuanıyla köpeğinizi yıkarken kullanabilirsiniz. Köpeğiniz pirelerden kurtulacaktır.

Pireleri Temizleme

7- YÜZÜNÜZÜ TEMİZLEYİN: Antiseptik özelliği bulunan ağız çalkalama suyunu yüz temizliği için kullanabilirsiniz. Düzenli kullanımında harikalar yarattığını göreceksiniz.

Yüz Temizliği

8- DİŞ FIRÇASI TEMİZLİĞİ: Diş fırçası temizliği de önemlidir. Aksi halde dişlerinize bakteri yayıyor olabilirsiniz. Diş fırçanızı ağız çalkalama suyu dolu suda bekletin ve diş fırçanız ilk aldığınız günkü gibi olsun.

Diş Fırçası Temizleme

9- EKRAN TEMİZLİĞİ: Telefonunuzun ekranını tertemiz yapmak için de kullanabilirsiniz.

Ekran Temizleme

10- ÇÖP KOKUSUNDAN KURTULUN: Çöpünüz kokmaya mı başladı? Kağıt havluya ağız çalkalama suyunu dökün  ve çöpün kenarına koyun. Kötü kokunun gittiğini göreceksiniz.

Çöp Kokusu Giderici

11- BİTLERDEN KURTULUN: Çocuğunuza bit bulaştıysa endişelenmeyin. Pahalı ürünler kullanmadan da bitten kurtulabilirsiniz. Sirke ve ağız çalkalama suyunu eşit oranda sprey şişesinde karıştırın. Saçına güzelce püskürtün ve masaj yapın. Daha sonra duş bonesi takıp bekletin. Son olarak da saçını güzelce tarayın. Aynı şeyi bitten kurtulana kadar tekrarlayın.

Bit Temizleme

12- MORLUKLARI ÇABUCAK GEÇİRİN: Üzülmeyin! Morluklar kalıcı değil. Ancak daha çabuk geçmelerini sağlayabilirsiniz. Pamuğa ağız çalkalama suyunu damlayıp morluğun üstünde tutun. Buradaki kan akışı hızlanacağından cildiniz daha çabuk kendini onaracak.

Morluk Giderici

13- SU TOPLAMAYAN YERE…Su toplanan bölgede enfeksiyon oluşursa durum daha da kötüleşebiliyor. Pamuğa ağız çalkalama suyu damlatıp günde üç kez su toplayan yere uygulayın. Enfeksiyon kapmaktan kurtulacaksınız.

Su Toplaması

14- DİŞ AĞRISINI KESİN: Ağız çalkalmaa suyu diş ağrısına da iyi geliyor. Ağrı geçene kadar günde üç kez gargara yapın.

Diş Ağrısı

Kaynak: Ağız Çalkalama Suyuyla Neler Yapılır?

Yorumlar

  • Çöpünüz kokmaya başladıysa gidin çöpe atın bi zahmet bilgi mi veriyorsunuz dalga mı geçiyorsunuz belli değil

    g 21 Haziran 2019 17:22 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: