Kategoriler

Tam Ölçülü Tam Kıvamında İrmik Helvası

tam kıvamında irmik helvası

Merhaba sevgili takipçilerimiz bugün sizlerle tam ölçülü, tam kıvamında bir irmik helvası tarifi yapacağız. İlk kez yapacakların bile tam olarak tutturabileceği enfes bir tariftir.

Şimdi tam ölçülü irmik helvası yapımı için gerekli malzemelerimize göz atalım ve tarife geçelim.

Tam Kıvamında İrmik Helvası Malzemeleri

  • 200 gr margarin ya da tereyağı
  • 2 çay bardağı sıvı yağ (bardaklardan birini 1,5 parmak kadar eksik dolduralım)
  • 3 su bardağı irmik

Şerbeti için;

  • 3 su bardağı su
  • 3 su bardağı şeker

Tam Ölçülü Tam Kıvamında İrmik Helvası

Helvamızın şerbeti için tenceremize 3 su bardağı toz şekeri ve 3 su bardağı suyu ekliyoruz. Çırpma teli ile çırptıktan sonra ocağın en küçük gözüne alıyoruz. Şerbetimizi diğer şerbetler gibi uzun uzun kaynatmayacağız. Şekerin erimiş olması ve kaynamaya başlamış olması yeterli.

Şimdi başka bir tencereye 200 gram tereyağını ve sıvı yağı alıp yağı eritiyoruz. İçerisine irmiği de ekleyip kısık ateşte başından hiç ayrılmadan sürekli karıştırarak kavurmaya başlıyoruz. Rengi yerine gelince kavurma işlemi tamam demektir.

Şimdi ocağın altını kapatıyoruz ve şerbetimizi helvaya döküyoruz. Bu aşamada yoğun bir buhar çıkacaktır. Şerbeti dökünce tencerenin kapağını kapatalım ve buhar çıkışı bitene kadar bekleyelim.

Ardından ocağın altını açalım ve helvamızı karıştırmaya başlayalım. Sulu bir kıvamda olacaktır ama biz pişirmeye devam ettikçe kıvama gelecektir. Sürekli karıştırarak kısık ateşte şerbetini çekene kadar pişirmeye devam ediyoruz.

Kıvama gelince ocaktan alıyoruz ve kapağını kapatıp helvamızı dinlenmeye bırakıyoruz. Yarım saat kadar dinlendirdikten sonra kapağını açıp güzelce karıştırıyoruz.

Tam ölçülü irmik helvası tarifi servise hazırdır. Bu enfes tatlı tarifi ve çok daha fazlası içi Betülün Mutfak Aşkı Youtube Hesabını takip etmeyi unutmayın.

İrmik Helvası Videolu Tarif

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: