Kategoriler

Sufle Tarifi

Sufle Tarifi

Çikolatalı sufle yüksek ateşte pişirileceği için öncelikle fırınınızı 220 derecede çalıştırın. Tereyağını ve bitter çikolataları teflon tavaya alarak kısık seviyedeki ateşte eritmeye başlayın. Eridikten sonra ununuzu ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Farklı bir kabın içinde yumurta ve şekeri çırpın.

Çırpma işlemine yumurta ve şeker beyazlayıncaya kadar devam edin. Çikolatalı harcınızı da ilave ederek mikser yardımı ile tekrar çırpın. Bütün malzemeler karıştıktan sonra suflenizin hamuru hazır olacak.

Pişirmek için sufle kabı ya da ısıya dayanıklı kaplardan kullanmanız gerekecektir. Kaplarınızın içini yağlayarak oluşturduğunuz hamurdan eşit miktarda paylaştırın. Bu şekilde paylaştırdığınızda yaklaşık 4 adet sufle olacaktır. Daha önce 220 derecede ısıttığınız fırında yaklaşık 8 dk boyunca suflelerinizi pişirin.

Fırından çıkardıktan sonra sıcaklığın birkaç dakika geçmesini bekleyin. Folyodan yapılan sufle kapları servis için oldukça ideal ve kullanışlıdır. Yağladığınız için kaplardan çıkarırken sufleleriniz yapışmayacaktır. Servis yaparken kullanabileceğiniz birkaç süsleme yöntemi mevcuttur. İlk olarak pudra şekeri sufle süslemek için ideal ve genelde tercih edilen bir seçenektir.

Bunun dışında suflenizin üzerini krema ile kaplayabilir ve meyve parçaları ya da meyve reçelleri ile kaplayabilirsiniz. Ayrıca dondurma da özellikle yaz mevsiminde tercih edilen bir başka seçenektir. Sıcak suflenizin ortasında hafif bir açıklık oluşturup bu açıklığa bir top dondurma koyabilirsiniz. Dondurmanızın üzerini de çikolata sosu ya da meyve jölesi ile süsleyebilmeniz mümkündür.

Sufle Tarifi ve Malzemeleri ;

  • 3 adet yumurta ( yumurtalar büyük olduğu taktirde 2 adet de yeterli olacaktır)
  • 80 gr bitter çikolata
  • Yarım su bardağı kadar un
  • 50 gr tereyağı
  • Yarım su bardağı şeker( çok tatlı sevmeyenler 3 yemek kaşığı kadar da kullanabilirler)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: