Kategoriler

Kolay Börek Tarifi (Kek Kalıbında)

Kolay Börek Tarifi Kek Kalıbında

Hazır yufkadan pratik börek tarifi olarak adlandırabileceğimiz bu böreği kek kalıbında yapıyoruz ve harika bir sunumu oluyor. Kek kalıbından çıkardıktan sonra dilim dilim servis yapıyoruz. Hazırladığımız sosu ile enfes bir tadı oluyor.

Şimdi kek kalıbında peynirli kolay börek yapılışı için gerekli malzemelerimize göz atalım ve tarife geçelim.

Kek Kalıbında Kolay Börek Malzemeleri

  • 5 adet yufka

İç harcı için;

  • 200 gr beyaz peynir
  • 1 tutam maydanoz

Sosu için;

  • 2 adet yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı sıvı yağ

Hazır yufkadan börek

Kek Kalıbında Kolay Börek Tarifi

Derince bir kabın içerisinde böreğimizin sosu için 2 adet yumurtayı, 1 su bardağı sütü ve yarım su bardağı sıvı yağı iyice çırparak hazırlayalım.

Kek kalıbını güzelce yağladıktan sonra 1 adet yufkayı kenarları dışarıda kalacak şekilde orta kısmını kalıba göre oyarak yerleştiriyoruz.

2. yufkayı da 4’e bölüp parça parça içerisine yerleştiriyoruz ve hazırladığımız sostan kaşığın ucuyla yufkalara döküyoruz. Üzerine de peynirli harcımızdan koyduktan sonra 3. yufkayı da 4’e bölüp seriyoruz.

Aralarını soslayarak 4. yufkayı da serip üzerine tekrar peynirli harcımızdan koyuyoruz. En son 5. yufkayı da 4’e bölüp yerleştirdikten sonra soslayarak bitiriyoruz.

Son olarak kalıbın kenarlarındaki yufkaları da üzerine örtüp kalan sostan üzerine sürdükten sonra 180 derecelik fırında üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

Kek kalıbında börek

Fırından aldıktan sonra üzerini temiz bir örtüyle kapatıp 10 dakika kadar dinlendiriyoruz. Ardından servis tabağına ters çevirerek çıkartıyoruz.

Kek kalıbında kolay börek tarifi servise hazırdır. Bu güzel tarif için instagram.com/hayatmutfagm’a teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: