Kategoriler

Kışlık Kavurma Tarifi – Yiyen Herkes Hazır Zannedecek

kışlık kavurma tarifi

İsterseniz hemen tüketebileceğiniz isterseniz de kışa saklayabileceğiniz enfes bir kışlık kavurma tarifi hazırladık.

Hem çok pratik hem de hazır kavurma görünümündeki bu tarifi sizin yaptığınıza kimse inanamayacak, yiyen herkes hazır zannedecek.

Şimdi kışlık kavurma tarifi için gerekli malzemelerimize göz atalım ve tarife geçelim.

Kışlık Kavurma Tarifi için Gerekli Malzemeler

  • 2 kg dana eti
  • 500 gr iç yağ
  • 3 çay kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı tereyağı

Buzluk için Kavurma Tarifi

İlk olarak dana etini çok küçük olmayacak şekilde küp küp doğruyoruz. İç yağı da minik küpler şeklinde doğruyoruz.

Geniş tenceremizi güzelce ısıttıktan sonra etimizi tencereye alıp en yüksek ayarda karıştırıp kavuruyoruz.

Etimiz suyunu salmaya başladığında ara ara karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Üzerinde oluşan köpükleri de kaşık yardımıyla alıyoruz.

Tamamen suyunu çekinceye kadar bu şekilde pişirmeye devam ediyoruz. Bir diğer tarafta ayrı bir tavaya iç yağımızı alıp kısık ateşte yağı eritiyoruz.

Yağımız eriyince altını kapatıp bir kenarda bekletiyoruz. Etimiz tamamen suyunu çekince tencerenin altını kısıp kapağını kapatarak pişirmeye devam ediyoruz. Çok fazla olmamak şartıyla ara ara karıştırıyoruz ki eşit bir şekilde pişsin.

Pişen etin içerisine 3 çay kaşığı tuz ve 2 yemek kaşığı dolusu tereyağ ekliyoruz. Son olarak erittiğimiz iç yağı da metal bir süzgeçten geçirerek tenceremize alıyoruz.

Biraz karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz.

Etimiz piştikten sonra 15 dakika kadar bekletiyoruz. Ardından cam kavanoza, meşrubat şişesine ya da streç filme etimizi koyarak buzluğa atmaya hazırlıyoruz.

Ben meşrubat şişesinin ağız kısmını kestim. Eti içerisine doldurdum ve kaşıkla bastırdım. Ağız kısmına poşet geçirip bu şekilde buzlukta 1 gece beklettim. Ardından şişeden çıkartıp streçledim ve buzlukta muhafaza ettim. Dilerseniz parmak kalınlığında dilimleyip o şekilde saklayabilirsiniz.

Buzlukta kışlık et saklama yöntemi işte bu kadar kolay. Bu enfes tarif ve çok daha fazlası için Alev Türken Youtube Kanalı‘na abone olmayı unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: