Kategoriler

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Kahvaltılarınızdan hiç bir zaman eksik etmeyeceğiniz nefis çilek reçeli tarifi ve tüm püf noktalarını sizler için paylaşıyoruz. Kaliteli organik çilek ile çok çok güzel oluyor fakat şu zamanlarda organik çilek bulmak çok zor.

Malzemeler:

  • 1 kilogram çilek
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • Çeyrek limon suyu
  • 4-5 adet karanfil

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Çilek reçeli yapımına 1 gece öncesinden başlıyoruz. Çileklerimizi güzel bir şekilde yıkadıktan sonra üzerine 4 su bardağı toz şekeri serpiştirip sabaha kadar bekletiyoruz.

Sabah baktığımızda çilekler suyunu salmış olduğunu göreceğiz. Tenceremizi ocağa alıp 2 su bardağı suyunu ilave edip kaynatıyoruz. Fokurdayınca kevgir yardımı ile içerisinden çilekleri çıkartıyoruz. (Çileklerin içerisinde çok dağılmaması için bu işlemi yapıyoruz.)

Çilekleri aldıktan sonra kalan suyun içerisine 4-5 adet karanfil ekleyip iyice pişiriyoruz. Reçelimiz kıvam alınca içerisine çeyrek limon suyunu da ilave edip, çilekleri tekrar içine ekliyoruz.

Suyunu sıktığınız limonu da ince ince kıyıp reçele ilave edebilirsiniz. Reçelimiz köpürünce köpüğünü alıp, sıcak haldeyken kavanozlara pay edip ağzını sıkıca kapatarak ters çeviriyoruz. Bu arada kıvamını anlamak için reçelimizden düz bir tabağa biraz koyup, oratasından parmağınızla bölün, hemen birleşmiyorsa çilek reçelimiz olmuş demektir 🙂

Çilek reçeli yapımı için instagram.com/nazlininmutfagi ‘na teşekkür ederiz.

Yorumlar

  • Bu sene bende çilek reçeli yaptım ama karanfil koymadım, karanfilli nasıl bir tat veriyor, şimdi merak ettim.

    hünerli tarifler 29 Mayıs 2016 15:46 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördünüz mü? rastgele tarifler

error: